Jak skutecznie unieważnić kredyt we frankach szwajcarskich?
Przychylne orzecznictwo sądów
Kredyty indeksowane do kursu franka szwajcarskiego stały się przedmiotem licznych sporów prawnych. Wiele osób, które zdecydowały się na takie kredyty, boryka się teraz z problemami związanymi z nieuczciwymi warunkami umów. Jeżeli jesteś jedną z tych osób, warto wiedzieć, że istnieje możliwość unieważnienia takiej umowy. Orzecznictwo sądów w Polsce i Europie jest obecnie bardzo przychylne kredytobiorcom. W tym artykule przedstawimy, jak skutecznie unieważnić kredyt we frankach szwajcarskich.
Przychylne orzecznictwo sądów
Orzecznictwo sądów jest przychylne kredytobiorcom frankowym, a momentem przełomowym stał się wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 3 października 2019 r. (sygn. C-260/18 Dziubak). Wyrok ten wskazał, że skutki dla sytuacji konsumenta wynikające z unieważnienia całości umowy należy oceniać w świetle okoliczności istniejących w chwili zaistnienia sporu, a decydująca jest wola konsumenta.
Dlaczego warto iść do Sądu?
Naruszenie prawa
Umowy kredytowe indeksowane do kursu obcej waluty można uznać za całkowicie nieważne ze względu na naruszenie przepisów prawa cywilnego, prawa bankowego, prawa Unii Europejskiej oraz zasad swobody kształtowania umów. Mechanizm waloryzacji w takich umowach narusza istotę kredytu wskazaną w art. 69 Prawa bankowego, ponieważ zobowiązuje kredytobiorców do zwrotu wartości kredytu wyrażonej we franku szwajcarskim, a nie samego kredytu.
Rażąca nierównowaga stron
Klauzule waloryzacyjne w umowach kredytowych waloryzowanych do waluty obcej skutkują rażącą nierównowagą stron umowy. Kredytobiorca zobowiązany jest do świadczeń w razie wzrostu kursu walutowego, podczas gdy bank ma prawo żądać zwrotu kwoty nie niższej niż kwota kredytu w przypadku spadku kursu waluty. To stanowi naruszenie zasad współżycia społecznego i powoduje nieważność umowy.
Klauzule niedozwolone
Umowy kredytowe waloryzowane do kursu obcej waluty często zawierają klauzule umowne o niedozwolonym charakterze. Postanowienia umowy zawieranej z konsumentem, które nie były uzgodnione indywidualnie, nie wiążą konsumenta, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy.
Co z kredytami już spłaconymi?
Spłacenie kredytu waloryzowanego do kursu obcej waluty nie stanowi przeszkody do pozwania banku o zwrot wszystkich rat kapitałowo-odsetkowych i innych należności związanych z wykonywaniem nieważnej umowy. Możesz żądać zapłaty wszystkich rat, które spłaciłeś na skutek zawarcia takiej umowy, jeżeli sąd uzna ją za nieważną w całości. Szanse na wygraną są bardzo duże, a po wygranej możliwe jest stosowne rozliczenie nadpłaty.
Przedawnienie roszczeń
Nie zawsze będziesz musiał rozliczyć się z bankiem. Roszczenia banku przedawniają się z upływem 3 lat, co oznacza, że wiele roszczeń związanych ze zwrotem kapitału może być przedawnionych, jeśli bank nie zainicjuje odpowiednich procedur. Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 25 kwietnia 2024 r. wskazuje, że bieg przedawnienia roszczenia banku rozpoczyna się od dnia, w którym kredytobiorca zakwestionował związanie postanowieniami umowy.
Możliwość polubownego załatwienia sprawy
Sprawę kredytu frankowego można załatwić polubownie. Inicjowanie postępowania sądowego często otwiera drogę do zawarcia ugody z bankiem. Największa ilość propozycji ugodowych pojawia się po rozpoczęciu procesu sądowego.
Jak Kancelaria Adwokacka Adwokata Damiana Przekwasa może pomóc?
Kancelaria Adwokacka Adwokata Damiana Przekwasa specjalizuje się w unieważnianiu umów kredytowych waloryzowanych do kursu waluty obcej, szczególnie CHF. Posiadamy stuprocentową skuteczność w takich sprawach. Zapewniamy darmową analizę kredytową i indywidualne podejście do każdego klienta. Ważne jest odpowiednie przygotowanie kredytobiorców do pytań zadanych przez sąd podczas rozprawy, aby zwiększyć szanse na wygranie sprawy.
Jeśli zmagasz się z problemami związanymi z kredytem we frankach, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci unieważnić umowę i odzyskać nadpłacone środki.